Projekt RAILGATE

Košická detská historická železnica

VEĽKÝ ŠKOLSKÝ VÝLET DO ÚDOLIA ZÁŽITKOV A OBJAVOV

Hurá, ide sa na výlet!

Školský výlet Školský výlet

Nájdete nás v Košiciach na ulici Čermeľská cesta 67 – na jej konci sa nachádza bezplatné odstavné parkovisko (vhodné aj pre autobusy).

GPS súradnice
Stanica Čermeľ: N 48° 45.00 / E 021° 13.65

Vlastnou dopravou:
po príchode do Košíc sledujte návestné dopravné tabule (modré) smer Spišská Nová Ves. Tie vás dovedú na Čermeľskú cestu, na jej konci nájdete odstavné bezplatné parkovisko, kde vystúpite a pešo prejdete na nástupnú stanicu Detskej železnice v Čermeli.

MHD z autobusovej/železničnej stanice:
K stanici Čermeľ sa dá dostať autobusovou linkou 14, výstupom v rovnomennej zastávke (Čermeľ) a následným peším presunom po chodníku a cez prechod pre chodcov (cca do 5 min.).
autobus  Cestovný poriadok linky 14

Čo vás čaká?

 • cesta historickým vlakom krásnou prírodou (20 min.) Čermeľ – Alpinka a späť (časodchodu a príchodu podľa dohody)
 • trať je dlhá 4 km
 • uvidíte najstaršiu vyše 130-ročnú parnú mašinku v strednej Európe - Katka
 • vysvetlíme vám ako funguje parný stroj
 • odvezú vás dvojičky motorákov Janka alebo Danka
 • sami si vypravíte vlak
 • zahráte sa na sprievodcu
 • fotenie v uniforme s čiapkou a výpravkou
 • uvidíte ako to vyzerá na stanovišti rušňovodiča
 • dozviete sa zaujímavosti o Detskej železnici
 • bezplatné detské ihrisko na Alpinke

Prihlasovací formulár

Kontaktná osoba:

Čo to stojí?

Obojsmerný lístok
Žiaci MŠ, ZŠ a SŠ 2,50 €*
Rodičia a iní dospeláci 2,50 €*
Pedagogický dozor BEZPLATNE**

* Cena platí len pre školské výlety v mesiacoch máj a jún. Mimo tohto obdobia platí riadne cestovné aj pre školy, tábory a organizované skupiny. CENNÍK
** Jedna osoba na 15 žiakov.

Atrakcie na dohodu a za príplatok

Prepad Maťka a Kubka

Spestrite si jazdu vláčikom nečakanými komplikáciami, spôsobenými nepoučiteľnými valachmi a zbojníkmi na vedľajší úväzok Maťkom a Kubkom. Komunikatívne predstavenie vtiahne do deja aj samotných žiakov.

Vhodné pre MŠ a I. a II. stupeň ZŠ.
Informácie: 0905 496 426
Vstupné: 3 €/ žiak (pedag. dozor zdarma), 1€/dospelý (možnosť platiť Kultúrnymi poukazmi)

Prepad vlaku

Nečakané prekvapenie pre cestujúcich. Stretnutie s dobovými no najmä zábavnými rytiermi. Vhodné pre I. stupeň ZŠ.

Vhodné pre I. stupeň ZŠ.
Informácie: 0905 496 426
Vstupné: 3 €/ žiak (pedag. dozor zdarma), 1€/dospelý (možnosť platiť Kultúrnymi poukazmi)

Historický Šašo Krak

Historický Šašo Krak pobaví malých aj veľkých svojou šikovnosťou v interaktívnom predstavení. Uvidíte točenie vlajkami a palicami, žonglérske kúsky, balacovanie krútiacich sa tanierikov a to všetko so zapojením publika. Po predstavení si deti môžu každú z atrakcií samozrejme vyskúšať.

Vhodné pre MŠ a I. stupeň ZŠ.
Informácie: 0905 496 426
Vstupné: 3 €/ žiak (pedag. dozor zdarma), 1€/dospelý (možnosť platiť Kultúrnymi poukazmi)

Historický Šašo Krak

Divadelné predstavenia:

Soľ nad zlato

"...nevracaj sa, kým soľ nad zlato nebude!" Povestná veta z Dobšinského rozprávky, ktorá nás inšpirovala k vytvoreniu vlastnej podoby tohto klasického príbehu. Princezná Maruška nás presvedčí o tom, že soľ je skutočne vzácnejšia než zlato. Vďaka múdrym radám tajomnej starenky sa jej podarí kráľovského otca presvedčiť o slanej pravde, ku ktorej kráľa privedie aj neschopnosť hradného kuchára - variť bez soli. Rozprávočka je plná známych melódií zo svetových divadelných pódií, pričom v nej stretnete tajomnú starenku, Milánskeho kuchára Bernarda a samozrejme pána kráľa s jeho troma dcérami: Vandou, Borkou a Maruškou.

Soľ nad zlato
Čarovná muzika

Keď sa chudobných rodičov syn poberie do sveta, sám nevie, čo ho tam čaká... nájde si robotu u starej tetky, ktorá je k nemu neľudská, no napriek tomu ju prekabáti a získa čarovné husličky aj píšťalku. Tie pomôžu junákovi zlé čarodejnice poraziť, aby sa tak na koniec všetko na dobré obrátilo. V rozprávke sa stretneme so skúpou starou gazdinou; s nebojácnym junákom; zlodejkou, ktorá bezohľadne berie všetko, čo sa jej na prsty prilepí; aj s chorľavou kráľovnou, ktorá sa mládencovi kráľovsky odmení. Interaktívna rozprávka, ktorá vychádza z ľudovej slovesnosti je dopĺňaná hudbou všetkých druhov a žánrov - od slovenského folklóru, cez populárnu pieseň, až po Montiho čardáš. Pomocou zázračnej muziky ukážeme najmenším, že proti zlu treba len dobrotou a fígľom bojovať.


Vhodné pre MŠ a I. stupeň ZŠ.
Informácie: 0905 496 426
Vstupné: 3 €/ žiak (pedag. dozor zdarma), 1€/dospelý (možnosť platiť Kultúrnymi poukazmi)
Dĺžka predstavenia: 30 - 35 min.

Indiánsky areál Údolie Manitou

S Katedrou histórie na Filozofickej fakulte UPJŠ sme pre vás pripravili náučno - zábavný program v alternatívach vhodných pre žiakov MŠ a ZŠ. Pre žiakov druhého stupňa ZŠ sme zvlášť pripravili náučnú zážitkovú hodinu prezentujúcu pôvodný život indiánov. Program je vytvorený tak, aby zabezpečil medzipredmetové prepojenie poznatkov, naučil a zabavil žiakov. Tak ako každý rok, tak aj tento bude areál rozšírený o nové prvky. Pre žiakov MŠ sú pripravené zjednodušené úlohy zamerané na spoznávanie prírody a zábavne tvorivé dielne. Dĺžka programu je približne 2 hodiny.


Vhodné pre MŠ, I. a II. stupeň ZŠ.
Informácie a objednávky: www.udoliemanitou.sk alebo 0918 402 075.
Vstupné: 3,50 €/ žiak (pedag. dozor zdarma), 1€/dospelý (možnosť platiť Kultúrnymi poukazmi)

Účelové cvičenia na železnici

Pripravte sa už teraz na jarné a jesenné účelové cvičenia v prírode. Výlety zahŕňajú jazdu železničkou a svoje činnosti či výstroj a techniku vám predvedú záchranári, hasiči či policajti z odborne spôsobilých organizácií (Ozbrojené sily SR, Hasičský a záchranný zbor, Policajný zbor, mestská polícia, Slovenský skauting, Sokol, Orol, Slovenský Červený kríž, stredné odborné školy zdravotnícke, Slovenský zväz ochrancov prírody, Združenie technických a športových činností SR a iné). Termíny: 17.5./ 24.5./ 31.5./ 7.6./ 14.6./ 12.9./ 19.9./ 26.9./ 3.10./ 10.10./ 17.10.

Cena (spiatočná jazdu vláčikom + program): 2,50 €/dieťa>

Údolie Manitou

Rodinno-zábavný areál vybudovaný v indiánskom duchu, rozšírený o edukačnú časť pripravenú v spolupráci s pedagógmi, vás v roku 2017 pozýva na zábavnú edukačnú súťaž. Táto hra má rôzne varianty a je vhodná pre žiakov ZŠ prvého a druhého stupňa. Pri vstupe do areálu budú žiaci rozdelení do menších skupín a po úvode do hry im budú pridelené úlohy. Úlohy sú zamerané na jednotlivé prírodovedne témy (jednotlivé ekosystémy, ochrana prírodných zdrojov, záchrana ohrozených druhov zvierat a rastlín) a sú pripravené pre každú vekovú skupinu zvlášť. Súčasťou programu sú aj tvorivé dielne. Pre žiakov MŠ sú pripravené zjednodušené úlohy zamerané na spoznávanie prírody, zábavne tvorivé dielne, ukážky indiánskych zvykov a tancov. Predpokladaná dĺžka programov je približne 2 hodiny.
Viac info na www.udoliemanitou.sk alebo u pani Petry na 0918 402 075.


Vhodné pre MŠ a I. stupeň ZŠ.
Informácie: 0905 496 426
Vstupné: 3 €/ žiak (pedag. dozor zdarma), 1€/dospelý (možnosť platiť Kultúrnymi poukazmi)

Údolie Manitou
BEZPEČNÁ A ZÁBAVNÁ STRELNICA na Alpinke

Je navrhnutá špeciálne pre deti. Je jedinou, kde môžu deti už od 5 rokov pod stálym dohľadom personálu strieľať na terče z paintballových zbraní. Každé dieťa si odnesie paintballovú nálepku a náboj na pamiatku. Učitelia strieľajú zdarma!

www.paintballkosice.sk

Cena Paintball: 20 guličiek 1 Euro.

Strelnica
Paintball

Ponuka pre určená pre deviaty ročník základných škôl a stredné školy. Fakt super zážitok pre staršie deti a mladých! Klasický paintball, ale prispôsobený mladším zákazníkom. Garantujeme bezpečnosť,zníženú "usťovú" rýchlosť na zbraniach a neustálu prítomnosť inštruktorov na ihrisku aj počas hry - medzi deťmi. Dbáme na dôslednejšie vysvetľovanie pravidiel. Ponúkame nielen možnosť súťaží, ale aj tzv. "combat" hru, kedy deti behajú, zbierajú body, ale nestrieľajú proti sebe. Ihrisko sa nachádza 10 minút chôdze od stanice železničky, hra môže trvať od jednej do troch hodín.

Cena: Požičné na jedného žiaka - 5 Eur + 100ks guličiek - 5Eur.

Paintballové ihrisko na Alpinke

Pre deti od ôsmeho ročníka základných škôl a pre stredné školy ponúkame aj samostatné PAINTBALLOVÉ IHRISKO. Samozrejmosťou je neustála prítomnosť vyškoleného inštruktora! Jedno z najväčších a najbezpečnejších ihrísk na Slovensku. Deťom pripravíme aj originálny paintballový turnaj! Zaručená zábava na tri hodiny. Aj pre dievčatá:-).

www.paintballkosice.sk

LANOVÉ CENTRUM TARZANIA

Program na detskej a dospeláckej Tarzanii. Mladším žiakom do výšky 150 cm odporúčame atraktívnu detskú Tarzaniu, dlhú 110 metrov vo výške 1 m nad zemou. Starší žiaci môžu prekonať samých seba na veľkej Tarzanii.

Objednávky a informácie na tel. č.: 0903 531 823, e-mail: ohronec@ipc.sk; www.tarzania.sk/alpinka.html

TARZANIA

Areál zábavy a oddychu Alpinka

BERG ŠLIAPACIE KÁRY, SKÁKACIE TRAMPOLÍNY A ŠMYKĽAVKA MR. SNOW

Lákavou atrakciou sú šliapacie káry Berg, ktoré predstavujú aktívny pohyb hravou formou pre deti a dospelých. Káry zn. Berg sú vhodné aj pre hendikepované deti. Môžete ich vyskúšať priamo v areáli Alpinka kde zažijete kopec zábavy a zážitkov. Možnosť objednávky: vozenie na šliapacích kárach, ale aj usporiadania pretekov pre deti od 5 rokov, trampolíny, šmykľavka Mr. Snow, detské preliezačky v tvare hradu, skákací hrad – slon safari, volejbalové ihrisko, basketbajový kôš, futbalové bránky, soft tenis, stolný tenis sú vhodné pre školy, narodeninové oslavy ako aj firemný tímbuilding.

Informácie: www.zabavisko.sk, 0915 859 363 p. Pekárová.

Reštaurácia ALPINKA 

Priamo v areáli sa nachádza reštaurácia ALPINKA. Reštaurácia je ideálnym miestom pre obedy počas školských výletov. Reštaurácia má kapacitu 70 hostí, letná terasa 200 hostí a bufet na lúke 200 hostí. Rekreačný areál ALPINKA ponúka navyše lúku detských hier pre 2000 ľudí.

POZOR!!!
Reštaurácia ALPINKA ponúka výhodné detské menu, stravovanie pre vopred objednané skupiny je zvýhodnené 10% zľavou z konzumácie jedál.
Objednávky stravovania a informácie: 0915 859 363; e-mail: alpinkasro@gmail.com; web: www.alpinkakosice.sk.

Areál Alpinka

Obed  v reštaurácii U VLKA

Možnosť využitia obedového menu v reštaurácii VLK pri nástupnej stanici železničky Čermeľ. POZOR: Reštaurácia VLK nie je v areáli ALPINKA.

Reštaurácia U vlka sa nachádza na Čermeľskej cesta 67 v Košiciach, t.j. v blízkosti nástupnej stanice Čermeľ. Okrem obedového menu, príjemného posedenia na letnej terase tu nájdete aj detské ihrisko s pieskoviskom a šmýkalkou. Viac na www.uvlka.sk

Menu v reštaurácii U vlka

2,20 € / deti do 15 rokov
V cene menu mäsový vývar s cestovinami a zeleninou (0,20 l)!!!

1. (počet porcií) Vyprážaný kurací rezeň (80g) , hranolky (100g), tatárska omáčka/ kečup
2. (počet porcií) Kurací stroganov (80g), hranolky (100g)
3. (počet porcií) Vyprážaný syr (80g), hranolky (100g), tatárska omáčka/ kečup
4. (počet porcií) Špagety s kečupom a syrom (200g)
5. (počet porcií) Palacinky s ovocím a šľahačkou (2ks)3,05 € / dospelí
V cene menu mäsový vývar s cestovinami a zeleninou (0,33 l)!!!

1. (počet porcií) Vyprážaný kurací rezeň (120g), zemiaky (150g), šalát
2. (počet porcií) Vyprážaný bravčový rezeň (120g), zemiaky (150g), šalát
3. (počet porcií) Vyprážaný syr (120g), hranolky (150g), tatárska omáčka
4. (počet porcií) Kurací stroganov (120g), ½ ryža, ½ hranolky (150g)

overovací kód

Naši partneri