Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Vlakom na gotický Spiš

Na úvod sezóny jázd nostalgickým vlakom za pamiatkami UNESCO sa návštevník dostane po jednej zo zabudnutých tratí do nevšednej jarnej scenérie gotického Spiša, priam do jeho srdca, do Spišského Podhradia.

Vlak odchádza v nedeľu 2. apríla z hlavnej železničnej stanice v Košiciach o 7:20. Z dôvodu obmedzenej kapacity vlaku je nutná rezervácia miest vopred na rezervaciedzk@gmail.com

Opustená železničná stanica v Sp. Podhradí, kam návštevníka vláčik privezie, je ideálnym východiskovým bodom pre návštevníka, ktorý chce spoznať: Spišský hrad (UNESCO), Spišskú kapitulu (UNESCO), prírodnú rezerváciu Dreveník, Sivú bradu s gejzírom či ďalšiu UNESCO pamiatku – gotický kostolík v Žehre.

Vláčikom za UNESCOM je projekt organizácie Košice Región Turizmus, ktorý finančne podporilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Spišský hrad

Lokalizácia: Košický kraj, okres Spišská Nová Ves, Žehra                            GPS: N49°0′1.47″ E20°46′5.81″

Vzdialenosť od Košíc: 64 km

V Unesco:  od roku 1993

Spišský hrad je najväčším stredovekým hradom v strednej Európe. Jeho počiatky siahajú do 12. storočia a stojí na pozostatkoch staršieho slovanského hradiska. Neskôr bol doplnený o odolné kamenné opevnenie, zosilnené talianskymi majstrami.  Postupne sa pristavila románska brána, valcová veža i honosný románsky palác. V 14. storočí hrad rozšírili o stredné nádvorie so vstupnou bránou a barbakanom. V polovici 15. storočia pribudlo dolné nádvorie, na ktorom pobývali aj vojská Jána Jiskru z Brandýsa.

Kráľovský hrad patril viacerým rodom. Od roku 1464 rodine Zápoľských, od začiatku 16. storočia Thurzovcom a poslednými vlastníkmi boli až do roku 1945 Csákyovci.

Po zničujúcom požiari v roku 1780 hrad pustol. Vďaka rozsiahlym konzervačným prácam je historická expozícia z dejín hradu sprístupnená verejnosti. Hrad patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky na Slovensku.

Prístup: Peší výstup zo stanice v Spišskom Podhradí trvá asi 30 minút

Otvorené: od 10.00 do 18.00 hod.

Vstupné:  6 € dospelí, 4 € študenti a dôchodcovia, 3 € deti 6-18 rokov a ZŤP, 14 € rodinná vstupenka

Kontakty: www.spisskyhrad.sk         e-mail: muzeum@spisskemuzeum.com          tel.: 053/454 13 36

Atrakcia nielen pre deti:

- originálne kamenné dielo na svahu Spišského hradu, kopírujúce obrázok koňa z keltskej mince nájdenej na tomto území a vystavenej v hradných interiéroch

Spišské Podhradie

Lokalizácia: Košický kraj, okres Spišská Nová Ves                                            GPS: N49°00'00" E20°45'05"

Vzdialenosť od Košíc: 63 km

V Unesco:  od roku 1993

Počiatky vzniku Spišského Podhradia siahajú do 11. storočia, no rozvoja a významného postavenia sa dočkalo až v 12. storočí po osídlení Nemcami. Remeselno-poľnohospodárske mestečko bolo úzko prepojené so Spišským hradom i tunajšou kapitulou.

K najdôležitejším pamiatkam mesta patrí pôvodne gotický kostol Narodenia Panny Márie. Po mnohých prestavbách nadobudol dnešnú klasicistickú podobu. Veža a portál sú pozostatkom pôvodnej stavby. Interiér dopĺňa vzácna bronzová krstiteľnica z roku 1390.

Bývalý mestský špitál, dnes kláštor milosrdných bratov, bol postavený v roku 1327. Jeho súčasťou je aj kostol sv. Jána z Boha. Obe stavby prešli v začiatkom 18. storočia barokovou úpravou.

Klasicistický evanjelický kostol stavali v rokoch 1799-1808. Jeho interiér zdobí oltárny obraz Kristus na Olivovej hore, situovaný v strede hlavného oltára. Opravená židovská synagóga z roku 1875 patrí k jedným z mála zachovalých synagóg na Slovensku. Radnica z roku 1546 a Mariánsky stĺp postavený v barokovom štýle v roku 1726 nachádzajúci sa v strede námestia.

Prístup: Vychádzkovou chôdzou sa sem zo stanice dostanete za asi 10 minút.

Kontakty: www.new.spisskepodhradie.sk  e-mail:  tic.spisskepodhradie@gmail.com   

tel.: 053/419  51 33

Spišská Kapitula

Lokalizácia: Košický kraj, okres Spišská Nová Ves, Spišské Podhradie              GPS: N49°0'3'' E20°44'27''

Vzdialenosť od Košíc: 64 km

V Unesco:  od roku 1993

História Spišskej Kapituly je taktiež úzko spätá s históriou Spišského hradu. Leží na protiľahlom Martinskom kopci, v západnej časti Spišského Podhradia. Komplex tvoria vzácne objekty slúžiace na vykonávanie duchovných a administratívnych funkcií spišského biskupstva.

Dominantou Spišskej Kapituly je Katedrála sv. Martina - románska trojloďová stavba z prvej polovice 13. storočia. O dve storočia neskôr k nej bola pristavená neskorogotická kaplnka Zápoľských.

Cenné krídlové oltáre sú súčasťou bohatého interiéru. Najvzácnejším je neskorogotický oltár Korunovania Panny Márie z roku 1493, ktorý je umiestnený v kaplnke Zápoľských. K pamiatkam veľkého významu patrí aj románska plastika Bieleho leva (Leo Albus).

Oproti katedrále stojí pôvodne románsky, neskôr gotický a barokovo upravený biskupský palác z 15. storočia, ktorý vznikol prestavaním a rozšírením prepoštského paláca z 13. storočia. Vzácnosťou je celkový charakter cirkevného mestečka so zachovalými gotickými či renesančnými domami kanonikov a ďalších obyvateľov kapituly.

Prístup: Pokojnou chôdzou sem zo stanice prídete za asi 30 minút

Otvorené: dohodnuté prehliadky od 09:00 – 15:00 hod.

Vstupné:  2 € dospelí, 1 € deti 6-15 rokov a študenti

Kontakty: www.spisskepodhradie.sk  e-mail: tic.spisskepodhradie@gmail.com   tel.: 0904 021 788

Žehra - Kostol Ducha Svätého

Lokalizácia: Košický kraj, okres Spišská Nová Ves, Žehra                                GPS: N48°58'44'' E20°47'35''

Vzdialenosť od Košíc: 60 km

V Unesco:  od roku 1993

Najznámejšia pamiatka tejto malebnej obce upúta svojou malebnosťou už z diaľky. Na malom travertínovom návrší stojí biely kostol s charakteristickým cibuľovitým ukončením veže. Bol postavený v neskororománskom – ranogotickom slohu, v ďalších storočiach bol upravovaný do dnešnej podoby. Rímskokatolícky kostol Ducha Svätého z 13. storočia ukrýva unikátne fresky svetového významu. Sú výnimočné vysokou kvalitou vyhotovenia, umeleckou kvalitou a tematickou pestrosťou.

Prístup: Peší výstup po ceste zo stanice v Spišskom Podhradí trvá asi 80 minút

Otvorené: od 14:00 - 17:00 hod, po telefonickom dohovore aj mimo návštevné hodiny

Vstupné:  Dospelí: od 1,7 €, zľavnené vstupné: od 0,50 €,  prehliadka trvá približne 30 min

Kontakty: www.zehra.fara.sk/my         e-mail: zehra@kapitula.sk             tel.: 053/448 50 27

Vidieť a prezrieť si všetky uvedené pamätihodnosti v jeden deň zvládne iba zdatný turista, aj preto ponuka výletu obsahuje štyri trasy:

Možnosť A/: 4 Pamiatky Spiša: Sp. Podhradie ŽSR -  (80 min) Žehra – (30 min) Dreveník – (30 min) Spišský hrad – (30 min) Spišské Podhradie mesto – (20 min) Spišská Kapitula- (30 min) Sp. Podhradie ŽSR

Zo železničnej stanice sa do Žehry dostane návštevník turistickým chodníkom v smere na hrad, pričom na jeho úrovni odbočuje doprava a prechádza popri Dreveníku, kaštieľa v Hodkovciach až sa po približne 70 – 80 minútach dostane na kraj obce Žehra. (Alternatívou je vybrať sa po krajnici miestnej komunikácie), Po prehliadke kostola Ducha Svätého nasleduje cesta po turistickej značke k dominante regiónu – Spišskému hradu. Po jeho prehliadke s množstvom sprievodných aktivít zíde po náučnom chodníku do mestečka Spišské Podhradie a pozrie si jeho najzaujímavejšie pamiatky. Občerstviť sa môžete v niektorej z miestnych reštaurácií. Nasleduje prehliadka Spišskej kapituly, Spišského Jeruzalemu v lokalite Sivá Brada a návrat na železničnú stanicu.

Náročnosť túry: nenáročná (celkom 3 h 40 min)

Možnosť B:/ Východná trasa: Sp. Podhradie ŽSR – (30 min) Spišský hrad – (30 min) Dreveník – (30 min) Žehra – (30 min) Spišské Podhradie mesto -  (10 min) Sp. Podhradie ŽSR

Zo stanice sa návštevník vydá v mierne náročnom stúpaní na hradný kopec, kde nasleduje prehliadka jedinečného komplexu – Spišského hradu. Na jeho nádvorí prebiehajú rôznorodé sprievodné aktivity. Po žltej turistickej trase sa presunie až do kamennej lokality Dreveník s peknými výhľadmi na prírodné krásy i okolité pamiatky. V obci Hodkovce minie kaštieľ a v obci Žehra si prehliadne unikátny kostol Sv. Ducha s unikátnymi freskami. Po krajnici miestnej komunikácie sa (opatrne) presunie do Spišského Podhradia, kde sú mnohé možnosti občerstvenia i prehliadky historických pamiatok.

Náročnosť túry: nenáročná (celkom 2 h 10 min)

Možnosť C:/ Západná trasa: Sp. Podhradie ŽSR – (30 min) Spišský hrad – (30 min) Spišské Podhradie – (20 min) Spišská Kapitula – Spišský Jeruzalem – (30 min) Gejzír Sivá brada – (10 min) Salaš -  (50 min) Sp. Podhradie ŽSR

Po náučnom chodníku vedúceho lúkou sa v trochu únavnom, ale krátkom stúpaní, dostane návštevník na Spišský Hrad. Tá námaha však stojí za to, lebo hrad zaujme unikátnosťou aj expozíciami. Chodníkom sa vráti do údolia a prezrie si mestečko Spišské Podhradie s jeho pamätihodnosťami, najmä sakrálnymi. V miestnych reštauráciách je možné občerstviť sa, no ak je záujem ochutnať regionálne špeciality v originálnom prostredí, treba počkať až na návštevu Spišského salaša na samom konci trasy. V cirkevnom komplexe Spišská Kapitula čaká návštevníka prehliadka katedrály sv. Martina. Kto je fanúšikom prírody, určite si zájdite do prírodnej rezervácie Sivá brada s minerálnym  prameňom a travertínovými útvarmi, medzi ktorými niekdajší stavitelia originálne zakomponovali kaplnky a božie muky, výstižne nazvané Spišský Jeruzalem.

Náročnosť túry: nenáročná (celkom 2 h 50 min)

Možnosť D:/ Túra SR37 K Spišskému hradu: Spišské Podhradie ŽSR – (50 min) Sivá Brada – (10 min) Jazierko na pažiti – (45 min) Spišské Podhradie – (30 min) Spišský hrad – (30 min) Dreveník – (30 min) Žehra – (80 min) Spišské Podhradie ŽSR

Jednoduchá a veľmi populárna túra otvoreným terénom po dobre značkovanom náučnom chodníku. Zaujímavá je kombináciou pamiatok a prírodného bohatstva. Zo stanice návštevník zamieri do centra Spišského Podhradia a odtiaľ po žltej značke popri Jazierku na pažiti dôjde až k prírodnej rezervácii Sivá brada. Vodu z minerálneho prameňa možno ochutnať, rovnako ako regionálne špeciality v  neďalekom salaši. Na lúkach sa naskytnú výhľady na Vysoké Tatry, ale aj ďalší bod trasy – cirkevné mestečko Spišská Kapitula. V centre Spišského Podhradia zasa stoja za prehliadku tunajšie sakrálne stavby. Po zelenej značke minie návštevník železničnú stanicu a mierne ťažkým výstupom po lúkach sa dostane až k Spišskému hradu. Tu opäť vstúpi na žltú značku a cez travertínovú kopu s názvom Ostrá hora sa dostane do prírodnej rezervácie Dreveník. Pomedzi masívne veže kamenného mestečka sa dostane na plošinu s nádhernými výhľadmi. Žltá značka končí v obci Žehra známej charakteristickým kostolíkom. Návrat na stanicu v Spišskom Podhradí môže absolvovať tým istým turistickým chodníkom, prípadne po krajnici miestnej komunikácie.

Čas prehliadky jednotlivých pamätihodností si turista volí sám. Dĺžka túry si vyžaduje dobrú kondíciu.

Náročnosť túry: nenáročná (celkom 4 h 35 min)

Stravovanie s možnosťou ubytovania:

- Reštaurácia (Penzión) u Kastelána, Palešovo nám. 47, 053 04 Spišské Podhradie, tel.: 053/469 92 95

Občerstvenie:

- Spišský salaš, Levočská Cesta 11, 053 04 Spišské Podhradie, tel.: 053/454 12 02

- Reštaurácia POD HRADOM, Sídlisko hrad 8, 053 04 Spišské Podhradie, tel.: 053/454 16 19

Ubytovanie:

- Penzion Podzámok, Podzámková 423/28, 053 04 Spišské Podhradie, tel.:053/454 17 55

- Penzión U Pacáka, Mariánske námestie 558/33, 053 04 Spišské Podhradie, tel.:0918 176 735

- Sivá Brada turistická ubytovňa, Levočská cesta 13, 053 04 Spišské Podhradie, tel.:0905 142 240

- Hotel Kolpingov dom, Spišská Kapitula 15,  Spišské Podhradie - Spišská Kapitula

tel.: 053/450 21 11, 0905 790 097

Pozrite si našu fotogalériu z mimoriadne vydarenej jazdy za UNESCO pamiatkami Spiša :-)

Vlakom na gotický Spiš
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017
Vlakom za UNESCOM - Spišské Podhradie 2.4.2017

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Naši partneri