Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Jarné upratovanie vo fotografiách

Fotografie nám môžu ľudia zasielať na kezeleznica@gmail.com, prípadne na našu poštovú adresu Detská železnica Košice, Aténska 15, 040 13 Košice. Materiály po archivácii ich majiteľom vrátime.

Pripravovaná kniha „Veľký príbeh malej železnice“ je prvou komplexnou historickou monografiou o míľnikoch vzniku a prevádzky unikátnej a jedinej dochovanej pionierskej – detskej železnice na území Slovenska a Česka. Košická detská historická železnica sídli v Košiciach a jej cestujúci sú nielen Košičania, ale aj návštevníci mesta z celého Slovenska.

Vzniku knihy predchádzal výskum, komplexné zhromaždenie dostupných materiálnych i nemateriálnych zdrojov, spomienok aktivistov, historických dokumentov a fotografií. I napriek tomu, že detská železnica v Košiciach existuje už 60 rokov, ide o prvé, komplexné zmapovanie jej dejín, ktoré odborne a vecne zachytáva nadšenie, rutinnú prevádzku, ale i jej nie najveselšie stránky. Kniha nabrala na hodnote aj erudovanými lektormi, ktorí sa ochotne zapojili do jej prípravy a zostavovania. Miestami sa práca na tejto knihe podobala puzzle, kedy kúsok po kúsku sa začínali odkrývať nové a nepoznané skutočnosti z histórie železničky. Cieľom autorov nie je šokovať, ale naopak, ponúknuť očistený pohľad na realitu vtedajšej doby až po súčasnosť, cez prizmu detskej železnice. Autormi knihy sú skúsení autori, ktorí už majú na svojom konte niekoľko publikácií z oblasti histórie, publicistiky, kníh pre deti a odbornej literatúry. Cennou súčasťou publikácie bude jej obrazová časť, zložená z veľkého počtu historických fotografií a dokumentov. Nesporne hodnotný bude aj reprezentatívny charakter publikácie, vytlačený na lakovanom hrubom papieri, plnofarebnosť a veľký formát v tvrdej a šitej väzbe.

Jarné upratovanie vo fotografiách

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Rok 2022

Rok 2021

Rok 2020

Rok 2019

Rok 2018

Rok 2017

Rok 2016

Rok 2015

Naši partneri