Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Kniha o detskej železnici

Po 60. rokoch od svojho vzniku sa detská železnica v Košiciach dočkala prvej komplexnej historickej monografie. Míľniky vzniku a prevádzky jedinej dochovanej pionierskej – detskej železnice na území Slovenska a Česka sú v knihe Veľký príbeh malej železnice popretkávané takmer 600 fotografiami, dokumentami, dobovými článkami z novín a okorenené spomienkami pamätníkov.

Pod vznik knihy sa podpísal skúsený tvorivý tandem: Tomáš Haviar a Ľubomír Lehotský. Zatiaľ čo prvý z nich skúmal prevažne archívne dokumenty, druhý z dvojice zozbieral desiatky svedectiev a fotografií. Zhromažďovaniu materiálov sa venovali niekoľko rokov, k samotnému písaniu pristúpili pred pätnástimi mesiacmi.

„Prevetrali sme nielen archívy, ale zhromaždili aj cenný dokumentačný materiál, ktorý pomáha odkrývať dejiny a neobyčajne pútavý príbeh unikátnej železničnej atrakcie, ktorá je už viac ako 60 rokov ozdobou Košíc,“ hovorí Tomáš Haviar, autor viacerých publikácií o úzkorozchodných železniciach na Slovensku.

„Sme radi, že dielo je nielen o železnici, ale aj o všetkých ľuďoch, ktorí tu nechali srdce, kus života i spomienok. Napokon, aj vďaka ochote mnohých bývalých železničiarov, brigádnikov, pionierov či vtedajších cestujúcich, sme do knihy získali množstvo originálnych a dosiaľ nepublikovaných spomienok a fotografií z rodinných albumov nielen Košičanov,“ dopĺňa Ľubomír Lehotský, niekdajší publicista a súčasný riaditeľ Košickej detskej historickej železnice.

Z knihy sa čitateľ dozvie nielen o vzniku železničky, ale najmä o jej fungovaní a zákulisí. Na svoje si prídu aj zberatelia technických údajov o vozovom parku, ktoré jedinečným spôsobom spracoval Zdeněk Maruna. Cennou súčasťou publikácie je jej obrazová časť, zložená z veľkého počtu historických fotografií a dokumentov, ktorá zaujme aj tých, ktorí pred textom uprednostňujú skôr obrazové publikácie. Reprezentatívny charakter publikácie v hrubej väzbe, formáte A4 vytlačenej na lakovanom papieri z nej zaiste robí knihu, ktorá by vo vašej knižnici nemala chýbať. Náročný projekt sa mohol podariť aj vďaka podpore z grantu Ministerstva financií SR, Mesta Košice, WGS, Železničnej spoločnosti Slovensko, Eurovia,  PEFE a CRW.

Knihu si môžete objednať priamo na adrese: Detská železnica Košice, Aténska 15, 040 13 Košice alebo na kezeleznica@gmail.com

Publikácia bude dostupná v Košiciach priamo na staničke detskej železnice v Čermeli, v Mestskom informačnom centre na Hlavnej 32, v kníhkupectve Artforum a Antiqart. Okrem toho v zákazníckych centrách Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) na staniciach v Košiciach, Prešove, Poprade a ďalších 15 mestách Slovenska. Napokon ich získate aj počas letných výletov na Lesnej železničke v Čiernom Balogu, alebo na Kysuckej lesnej úvraťovej železnici vo Vychylovke. V Čechách je dostupná v Prahe v kníhkupectvá Corona a Pragomodel, v kníhkupectve Ambra v Hradci Králové a v Múzeu starých strojov Žamberk.

Povedali o knihe

„Kniha vyčerpávajúcim spôsobom rozpráva neobyčajný príbeh jednej malej železničky. Pôvodne politicky motivovaná „prípravka“ budúcich železničiarov sa postupne premenila v neobyčajnú atrakciu, ktorej čaro je natoľko silné, že nedalo železničke zahynúť ani v najťažších časoch politickým premien prerodov spoločnosti. Kniha určite stojí za prečítanie uloženie na čestnom mieste vo Vašej knižnici.“

Aleš Bílek, riaditeľ Čiernohronskej železnice v Čiernom Balogu

„Kniha podrobne, ale prehľadne mapuje históriu tejto trošku zvláštnej železnice, ktorej vznik tak veľmi závisel na pozitívnom vzťahu ľudí k železničnému fenoménu a ktorej doterajšia existencia svedčí o pretrvávaní jeho kladného vnímanie až do našich čias. Je vítaným povzbudením pre všetkých, ktorí aj dnes zápasia o budúcnosť slovenskej železnice. Dáva nádej, že toto úsilie možno predsa len nebude zbytočné.“

Jiří Kubáček, generálny riaditeľ sekcie dráh Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, železničný historik

Kniha o detskej železnici

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Naši partneri