Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Bezpečný RODINNÝ VLÁČIK na vychádzky do prírody

27.11.2021

Košická detská historická železnica od štvrtka 25. novembra zrušila, respektíve preložila všetky plánované podujatia pre verejnosť, ktoré chceli dobrovoľníci uskutočniť od 27. novembra do 4. decembra. Na 30. apríl budúceho roku tak museli preložiť zo soboty Svätokatarínsku ďakovnú bohoslužbu slovenských železničiarov, ktorí mali do Košíc pri príležitosti sviatku ich patrónky pricestovať z rôznych kútov republiky.

Odkladu sa nevyhli ani tradičné Svätomikulášske jazdy, nový termín určili predbežne na nedeľu 12. decembra. V prípade, že by ani v tomto čase nebolo možné vypraviť obľúbený mikulášsky vláčik, inak  zlatý klinec sezóny, ďalšie náhradné termíny sú 18. alebo 30. december.

„Situácia na Slovensku nie je dobrá, všetci sme verili, že ľudia sa budú správať zodpovedne a že sa tohtoročná zima nebude podobať tej lanskej. My na detskej železnici sme však zvyknutí na zázraky a tak v jeden malý veríme aj tentoraz. Dúfame, že sa do konca roka na s malými aj veľkými cestujúcimi ešte stretneme,“ povedal predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský.

Aj v čase prísnych epidemiologických opatrení však obľúbená železnička svoju činnosť úplne nezastaví. Okrem údržby historických vozidiel a opráv na trati, ponúkne košickej verejnosti v mimoriadnom režime špeciálne jazdy pre členov rodiny z jednej domácnosti. Jazdy vlakov prímestskej rekreačnej vlakovej dopravy budú určené, za prísnych hygienických opatrení, len pre vopred objednaných záujemcov pri ich ceste do prírody. Samozrejme, iba v rámci košických okresov, nakoľko presun obyvateľov z okresu do okresu je počas lockdownu zakázaný.

„Veríme, že pri dodržaní aktuálnych opatrení, v podstate privátny vlak iba pre jednu rodinu, do tunajšieho lesoparku odvezie cestujúcich bezpečne a pohodlne a prinesie im v neľahkých časoch aspoň kúsok potešenia,“ dodal Lehotský.

Keďže ide o jazdy na objednávku, nedôjde k zhromažďovaniu ľudí. Cestujúci budú musieť navyše čestným prehlásením potvrdiť, že žijú v jednej domácnosti. Prímestská rekreačná doprava sa riadi rovnakými hygienickými opatreniami ako prevádzka vlakov, či mestskej hromadnej dopravy. Počet cestujúcich je limitovaný. Obsluhujúci personál železničky je plne očkovaný. 

VIAC O RODINNOM VLÁČIKU

Bezpečný RODINNÝ VLÁČIK na vychádzky do prírody

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Naši partneri