Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Veľký príbeh malej železnice do uška

Prvá komplexná monografia o jedinej zachovanej detskej železnici na Slovensku - Veľký príbeh malej železnice – sa vďaka osobnému nadšeniu nášho fanúšika Ladislava Ballaya dočkala zvukovej podoby. Portfólio svojich čitateľov si tak rozšírila o nadšencov z radov nevidiacich a slabozrakých.

„V prípade vašej knihy to išlo veľmi rýchlo, pretože medzi nevidiacimi je veľký hlad samostatne si prečítať knihu o detskej železnici v Čermeli. Načítal ju herec Igor Šabek z Kočovného divadla DRaK. Nahrávka má 10 a pol hodiny,“ približuje L. Ballay nový prírastok v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.

Opýtali sme sa načítavateľa kníh pre nevidiacich Igora Šabeka

So Slovenskou knižnicou pre nevidiacich už spolupracujete dlho. Čím bola kniha Veľký príbeh malej železnice iná oproti predchádzajúcim?

V prípade zvukových kníh, ktoré obsahujú okrem iného viaceré technické údaje zoradené do tabuliek je náročné spracovať ich tak, aby človek so zrakovým postihnutím mal prehľad o ich vzájomných súvislostiach. Je samozrejme iné, pokiaľ sa na tabuľku môžete priamo pozerať, ako keď vnímate číselné hodnoty len sluchom. Tak to bolo aj v prípade tejto publikácie, ale myslím, že sa to podarilo.

Finálna zvuková podoba má 10 a pol hodiny. Ako dlho trvala jej výroba?

Približne štyri dni po štyroch až piatich hodinách. K tomu treba prirátať prácu kolegov pri spracovaní knihy do jej konečnej podoby, v ktorej sa dostane k čitateľom, využívajúcim služby SKN. Tu však neviem uviesť presný údaj.

Čo vás na tejto knihe zaujalo?

Prvé povolanie, ktoré som chcel ešte v detskom veku vykonávať bol rušňovodič. O tom asi sníva mnoho chlapcov, ale mňa fascinuje železnica dodnes a doprava ako taká ma zaujíma aj v aktuálnom veku. Považujem sa za fanúšika Detskej železnice Košice, jej príbeh je naozaj výnimočný. Navyše, bez nadbiehania autorom, je spracovaný veľmi čítavo, čitateľovi poskytuje mnoho zaujímavých informácií, bez zaujatosti uvádza dobové súvislosti, a to si ja osobne cením.

Čo vás baví na načítavaní kníh pre nevidiacich?

Vo viacerých prípadoch sú to tituly, po ktorých by som možno nesiahol alebo by sa ku mne jednoducho nedostali. A ja v priebehu nahrávania zistím, že je to veľmi zaujímavá, hodnotná kniha a v konečnom dôsledku som rád, že ju môžem čítať. Podobne to bolo aj s Veľkým príbehom malej železnice, ale po tejto knihe som po oslovení siahol bez váhania. Veď železničiarom a priaznivcom železnice úprimne držím palce a najmä tým, ktorí udržiavajú Detskú železnicu Košice v dobrej kondícii.

Kto je Igor Šabek

PhDr. Igor Šabek pôsobí ako herec v slobodnom povolaní. Spolupracuje so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči pri načítavaní zvukových kníh, s rozhlasovým štúdiom RTVS v Košiciach a s Kočovným divadlom DRaK v Prešove. Vzdelaním je historik. Pri načítavaní zvukových kníh sa orientuje na beletristickú a faktografickú literatúru s historickou tematikou. Spolupracuje aj so ŽSR, pre ktoré nahral staničné hlásenia v staniciach Trebišov, Spišská Nová Ves, Štrba, Prievidza, Bratislava - Petržalka a Kúty. 

Veľký príbeh malej železnice do uška

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Naši partneri