Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Vlakom a retrobusom do Domice

Sériu nostalgických jázd za pamiatkami Svetového dedičstva UNESCO v destinácii Košice región ukončíme v piatok 17. novembra.

Vydáme sa v ústrety jaskyni, ktorá sezónu nekončí koncom októbra, ale až na Silvestra. Domica zaujme bohatou krasovou výzdobou, vysokým počtom zaznamenaných druhov netopierov, ale aj archeologickými nálezmi starými tisícky rokov. Jazda k Domici je skombinovaná aj s retrobusom a znova ponúkne námety na celodenné výlety v okolí. Oplatí sa vidieť zrúcaninu hradu v Plešivci, ktorý vyhorel v 16. storočí počas tureckej invázie.

KÚPIŤ LÍSTOK TU

Tí návštevníci, ktorí pocestujú vlakom, na železničnej stanici Plešivec prestúpia z vlaku do retro-busu, ktorý ich odvezie až priamo pred vstup jaskyne Domica. Vstupy budú časovo odstupňované v závislosti od ďalších turistických aktivít a rozdelené podľa záujmu o plavbu podzemnou riekou (v prípade, že hydrologické podmienky v jaskyni plavbu umožňujú).

Po návšteve jaskyne si prejdeme nenáročným a krátkym náučným chodníkom, ktorý nás prostredníctvom infopanelov oboznámi s miestnymi charakteristikami.

Po prehliadke sa autobusom odvezieme do Plešivca a pozrieme si pamiatky na čele s reformovaným kostolom sv. Juraja z 13. storočia. Po prehliadke Plešivca je možné zastaviť sa autobusom v malebnej obci Vidová s tunajším reformovaným kostolíkom, ktorý je zaujímavý dreveným maľovaným kazetovým stropom a tromi vzácnymi zvonmi. 

Odporúčanie - zoberte si so sebou: 

  • dostatok tekutín i pochutín *možnosti občerstvenia sú značne obmedzené! 
  • mapové podklady v prípade turistických aktivít  

Turistické ciele so sprievodcom

Jaskyňa Domica
Je skutočnou pýchou Gemera a ako jedna z mála ponúka vo svojich útrobách okrem klasickej prehliadky aj turisticky veľmi obľúbenú plavbu po riečke Styx. Domica je charakteristická priestrannými dómami a bohatou kvapľovou výzdobou. Jej jaskynný systém má celkovú dĺžku 25 km, lenže jej väčšina leží na maďarskom území oblasti Aggtelek. Jej slovenskú časť tvorí sprístupnených 1 180 metrov. Plaviť sa môžete po 150 m úseku. Kaskádové jazierka nazývané tiež Rímske Kúpele, nájdete v centrálnom, 20 m vysokom Majkovom dóme. Jaskyňa vyniká aj cibuľovitými stalaktitmi, pagodovými stalagmitmi a vzácnymi archeologickými nálezmi. Hniezdi tu 16 druhov netopierov.

Prehliadkové trasy: krátky okruh 45 min, 780 m / okruh s plavbou - 60 min, 930 m

Vstupy: o 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hod.

Vstupné: Krátky okruh: Dospelí 6 €, deti a ZŤP 3 €, študenti a dôchodcovia 5 € Okruh s plavbou: Dospelí 8 €, deti a ZŤP 4 €, študenti a dôchodcovia 7 €. 

Náučný chodník Domica
Nenáročná a krátka túra oboznámi návštevníka, prostredníctvom 5 informačných panelov, s charakteristikami Slovenského krasu, samotnej jaskyne Domica, tunajšej fauny a flóry, geomorfológie a poľnohospodárstva. Chodník vedie prírodnou rezerváciou Domické škrapy, ktoré patria spolu s krasovými jamami, priepasťami a jaskyňami k najväčším zaujímavostiam blízkeho okolia.

Plešivec - reformovaný kostol sv. Juraja
Pochádza z 13. storočia. Má zachovalé fragmenty fresiek a hodnotný interiér. K jeho severnej strane bola v 16. storočí pristavená kaplnka, v ktorej môžeme ešte aj dnes obdivovať zachovalý gotický portál a kamenné okná. V 18. storočí bol kostolík doplnený o zvonicu, ktorá bola mestskou bránou a súčasťou opevnenia kedysi stredovekého mestečka.

Zrúcaniny hradu Plešivec
Nachádzajú sa neďaleko kostola. Hrad postavili v roku 1320, nezvyčajne na močaristom brehu rieky Slaná. Bol teda vodným hradom a slúžil na vyberanie mýta za prechod riekou. Počas tureckej invázie v 16. storočí vyhorel. Do dnešného dňa sa zachovalo len hradné nárožie.

Turistické ciele bez sprievodcu

Kečovské škrapy
Domica – (40 min) Kečovo – (10 min) Kečovské škrapy - a späť (50 min) Domica Po červenej značke severne smerom sa môžete vydať na ľahkú trasu za najkrajšími škrapovými poliami Slovenského krasu, ktoré sú známe množstvom vzácnych a chránených druhov živočíchov a rastlín. Ležia na južnom cípe Silickej planiny nad obcou Kečovo.  

V Domici natáčali v roku 1982 legendárnu rozprávku Soľ nad zlato.

Vlakom a retrobusom do Domice

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Rok 2022

Rok 2021

Rok 2020

Rok 2019

Rok 2018

Rok 2017

Rok 2016

Rok 2015

Naši partneri