LÍSTKY/TICKETS

Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Príbeh Katky - unikátky

Najstaršia parná lokomotíva Katka U 36.003 – naša unikátna hnuteľná národná kultúrna pamiatka „na kolesách“ patrí ozaj k európskym raritám. Vyrobili ju v nemeckej lokomotívke Hagans v Erfurte ešte v roku 1884 a jej rovesníci už dávno odpočívajú na dôchodku. Košická Katka je však výnimočná tým, že dnes stále ešte jazdí podľa cestovného poriadku. Je to trojnápravový úzkorozchodný parný rušeň, ktorý bol pôvodne dodaný na trasu Gelnica - Smolnícka Huta s rozchodom 1000 mm, kde slúžil viacmenej až do 50-tych rokov 20. storočia. Počas 2. svetovej vojny bola Katka použitá ešte aj na dráhe Hronská Dúbrava - Banská Štiavnica, v socialistickej ére bola zas chvíľu inštalovaná na pomníku v depe v Spišskej Novej Vsi, aby potom mohla byť v novej ére - po kompletnej renovácii v Českých Veleniciach - v lete 1991 nasadená ako funkčný múzejný exponát už v Košiciach.

Prevádzkovať parnú „babičku“ si však dnes vyžaduje obrovské úsilie a poriadnu dávku nadšenia, o čom vedia svoje najmä dobrovoľníci z Detskej železnice Košice. Každý rok sa totiž Katka musí podrobiť ďalšej etape dôsledného reštaurovania, aby mohla v novej sezóne opäť robiť radosť malým aj veľkým návštevníkom jedinej zachovanej detskej železnice na Slovensku - v Čermeľskom údolí v Košiciach. Táto atrakcia bola uvedená do prevádzky už v rokoch 1955 – 1956: pôvodne ako tzv. Pionierska železnica, prvá svojho druhu v bývalom Československu, a jediná, ktorá prežila až do súčasnosti, a to v úseku, dlhom 4,2 km. Ide o projekt zábavnej dráhy, aké existovali už pred druhou svetovou vojnou. Mnohé funkcie tu od začiatku vykonávali a dodnes vykonávajú deti a mládež, s účelom získať záujem o veľkú železnicu. Zároveň sama o sebe predstavuje hodnotnú technickú pamätihodnosť, keďže tu boli pri jej výstavbe prevezené nepoužívané rušne (lokomotívy), vozne i iné zariadenia (napr. historické výhybky) z trate Mníšek n/Hnilcom – Smolnícka Huta, a či Hronská Dúbrava - Banská Štiavnica. Keďže zariadenie obidvoch pôvodných starších tratí už neexistuje, má súbor koľajových vozidiel, ktorého súčasťou je aj lokomotíva Katka, významnú historickú hodnotu.

K reštaurovaniu samotnej pamiatkovej lokomotívy i k nej patriacich historických vozňov je samozrejme nevyhnutná aj správna súčinnosť s Krajským pamiatkovým úradom Košice, pod ktorého dlhoročnou kuratelou prebiehajú rukami špecializovaných reštaurátorov všetky zásahy a opravy, a to predovšetkým na 136-ročnej parnej lokomotíve, a to osobitne aj vďaka príspevkom z Ministerstva kultúry SR cez grantový program „Obnovme si svoj dom 1.1“. Pri príležitosti 65. výročia železničky, pripomínaného v tomto „výnimočnom roku“ v októbri, sa spoločne tešíme, za všetko dobré podporovateľom ďakujeme a veríme, že nám, i ďalším generáciám bude Katka ešte dlho prinášať radosť a zážitky. Nech to para tlačí!

Autori: Zuzana Lehotská (Detská železnica Košice, o. z.) – Juraj Gembický (KPÚ Košice)

FOTOGALÉRIA

Príbeh Katky - unikátky

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Rok 2022

Rok 2021

Rok 2020

Rok 2019

Rok 2018

Rok 2017

Rok 2016

Rok 2015

Naši partneri