Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Váš hlas nám pomôže

Detská železnica sa uchádza o priazeň verejnosti v internetovom hlasovaní v rámci programu SPP a nadácie SPP. Pomôžte detskej železničke získať financie na rekonštrukciu depa pre najstaršiu, dobre známu 131-ročnú parnú lokomotívu Katku, ktorá jazdí na Košickej detskej historickej železnici. Koľko hlasov získa a či bude úspešná, závisí od hlasovania verejnosti do 5. októbra.

Na železničke pravidelne premáva  131-ročná parná lokomotíva Katka, najstaršia v strednej Európe. Katka je depovaná priamo v stanici železničky v malom plechovom rušňovom depe, ktoré je v havarijnom stave. Lokomotíva je zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Podporte jediný železničiarsky projekt na  http://www.sppolocne.sk/sk/o-nas/podporili-sme/detail-projektu/931?1=1®ion=1&order=p_name

Cieľom dobrovoľníkov z občianskeho združenia Detská železnica Košice je prepláštenie ohyzdného plechového depa modernými zateplenými panelmi a jeho otvorenie do strany stanice. To zabezpečí požadovanú ochranu pamiatkovo chránenej parnej lokomotívy, estetizáciu nástupnej stanice železničky a organizovanie podujatí pri širokú verejnosť.

„Verejné hlasovanie bolo spustené len pred pár dňami a za toto krátke obdobie náš projekt podporilo približne 700 hlasujúcich. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do hlasovania už zapojili a venovali nám svoj čas. Hlasujte a prideľte nám vaše 3 hlasy a spoločne to dokážeme. Vopred veľmi pekne ďakujeme a prosíme vás aj o ďalšie šírenie tejto informácie elektronicky medzi vašimi priateľmi alebo prostredníctvom sociálnych sietí.,“ uviedol Ľubomír Lehotský z OZ Detská železnica Košice.

Košická detská historická železnica je úzkorozchodnou železnicou, jedinou z pôvodných pionierskych železníc v celom bývalom Československu. Po rokoch stagnácie ju už piaty rok prevádzkuje občianske združenie Detská železnica Košice. Je jedinou svojho druhu, ktorá sa zachovala a funguje najmä vďaka nadšeniu dobrovoľníkov, finančnej podpory mesta Košice a významných partnerov železničky. 

Váš hlas nám pomôže

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Rok 2022

Rok 2021

Rok 2020

Rok 2019

Rok 2018

Rok 2017

Rok 2016

Rok 2015

Naši partneri