Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Ohliadnutie za rokom 2017

Máme za sebou bohatý a rušný rok. Našu prácu si všimla už aj verejnosť a v týchto dňoch sa dokonca uchádzame aj o hlasy priaznivcov v ankete Košičan roka 2017. Čo sa podarilo v roku 2017?

V minulom roku sme pripravili  40 rôznych podujatí pre rodiny s deťmi i širokú verejnosť, previezli takmer 45 tisíc pasažierov a opäť rozšírili vozový park o pár kúskov historickej železničnej techniky. Železničiarsky rok na východe Slovenska sa už tradične, aj vďaka námi, začína už v apríli (14. - 15.4.2018) neobyčajnou prehliadkou železničných vozidiel - Rušňoparádou.

„Podujatie sa nám darí už niekoľko rokov organizovať v spolupráci s národným dopravcom Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK, a. s.) a aj vďaka tomu sa stalo najväčším svojho druhu na Slovensku. V tomto roku otvorí rušňové depo svoje brány pre verejnosť 14. – 15. apríla,“ hovorí Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Nie je to však jediné podujatie, ktoré dobrovoľníci organizujú. Aj v tomto roku v Čermeli oslávia 1. mája Deň mesta Košice, vypravia Vláčik pre mamu, prevezú sa Nocou múzeí, 1. septembra vyrazia Plnou parou vpred! a sezónu uzavrú už tradične  Mikulášske vlaky a Silvestrovská jazda.

Investície

V uplynulom roku sa na železničke podarilo zrealizovať viacero investícií, ktoré návštevníci pocítili v podobe nového perónu a dvoch nástupíšť v stanici Čermeľ. Pribudlo staničné osvetlenie a na trati prebieha postupná výmena podvalov. „Za úspech považujeme aj zabehnutie novej parnej lokomotívy Krutwig. Snažíme sa aj o obnovu signalizačného zariadenia, ktoré tu kedysi bolo a vďaka nadšencom na stanici Alpinka nám už asistujú svetelné odchodové návestidlá a mechanická predzvesť. V Čermeli vyrastá aj nová staničná budova, na ktorú verejnosť, rovnako ako my, netrpezlivo čaká už viac ako 20 rokov. Ak všetko dobre dopadne, otvoriť by sme ju chceli na konci sezóny, “ dopĺňa Ľ. Lehotský.

Nový vozový park

Aj v tomto roku prebehlo reštaurovanie najstaršej prevádzkovanej lokomotívy U 36 003 Katka s finančnou podporou grantového programu Ministerstva kultúry SR – Obnovme svoj dom. Železnička sa aj napriek minimálnym priestorovým možnostiam rozrastá o nové kusy zachránených železničných vozidiel. K dvom parným lokomotívam Katke a Krutwigovi a dvom motorovým rušňom, Danke a Janke v tomto roku pribudne ďalší motoráčik Anička.

30. decembra mladí železničiari predstavili verejnosti zatiaľ svoj posledný „úlovok“ rušeň T 212, ktorý by mal premávať nie v Čermeli, ale počas nostalgických jázd na veľkej trati. Aktuálne sa pracuje na renovácii ďalších vozidiel, ktoré by chceli verejnosti predstaviť na Rušňoparáde, alebo v priebehu roka.

Vlakom za UNESCOm

Rok 2017 sa niesol aj v znamení nostalgických železničných výletov po veľkej trati. Celkovo ich bolo 12, pričom časť z nich Detská železnica Košice zorganizovala v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice región turizmus zorganizovala s cieľom navštíviť pamiatky UNESCO. O úspechu svedčí aj fakt, že vozne boli obsadené už niekoľko dní pred samotnou jazdou.

Podpora verejnosti

Vo verejnosti obľúbená železnička má za sebou jednu z najdlhších sezón v histórii. Trvala 252 dní, od 23. apríla do 30. decembra. Facebookový profil sa priblížil k počtu 2 800 priateľov.

Košičan roka 2017

Aktivisti z občianskeho združenia boli na sklonku roka nominovaní do ankety o titul Košičan roka 2017, a zatiaľ sa im v priebežnom hlasovaní darí nad očakávanie. Zaujali druhé miesto a od prvého ich delí doslova iba niekoľko desatiniek percenta.

"Sme veľmi radi, že nás svojimi hlasmi verejnosť tak intenzívne podporuje. Už doterajší výsledok je pre nás záväzkom a prijímame ho s pokorou. Keďže hlasovanie pokračuje až do 19. januára, prosíme vás skromne o ďalšie vaše hlasy - vašich známych, priateľov, kolegov či najbližších. Úspech v ankete by azda najviac potešil všetkých členov, dobrovoľníkov a priaznivcov občianskeho združenia Detská železnica Košice, ktoré sa o túto historickú a jedinečnú slovenskú úzkorozchodnú železničku stará od roku 2012. Nominácia v ankete nie je iba vizitkou našej práce, ale aj všetkých podporovateľov, priaznivcov a sponzorov, ktorým osud detskej železnice nie je ľahostajný. Ďakujeme!“  reagoval Ľ. Lehotský. Hlasovať môžete na stránke www.kosicanroka.sk O nominácii rozhodla Nominačná komisia vyhlasovateľa ankety, mediálneho domu KOŠICE:DNES, za aktivity pri rozvoji Košickej detskej historickej železnice.

Košickú detskú historickú železnicu v jubilejnom roku 2017 podporili:

MESTO KOŠICE

KIMEX – ORAVSKÝ HÁJ,

ZSSK - Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. - národný dopravca

MINISTERSTVO FINANCIÍ SR

MINISTERSTVO KULTÚRY SR

VISIT KOŠICE

KRT – Košice región turizmus

ISK – Inžinierske stavby Košice

ŽK - Žeriavy Košice

Wagon Slovakia Košice

CESTY Košice

VVS – Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s.

Zastrova, a. s.

KDS - Koľajové a dopravné stavby

WEBEX

EUROVIA - kameňolomy

ŽSR – Železnice Slovenskej republiky

DPMK, a. s.

Železničná nemocnica Košice

Nadácia VÚB

FOND ZDRAVIA MESTA KOŠICE

Rádio Košice

Kam do mesta

S detmi.com

Vlaky.net

Railpage

a desiatky dobrovoľníkov...

Ďakujeme.

Ohliadnutie za rokom 2017

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Naši partneri