Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Ukradli nám podvaly a štrk

Riaditeľ detskej železnice v Košiciach podal oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý odcudzil viac ako 30 železničných podvalov a približne 500 kg štrku, ktoré boli určené na renováciu trate historickej úzkorozchodnej železnice.

Ku krádeži došlo v uplynulých dvoch týždňoch z voľného priestranstva v rekreačnej oblasti Alpinka na konečnej zastávke detskej železnice. Neznámy zlodej sa ulakomil na voľne uskladnené nové i staršie podvaly a štrk, ktoré boli určené na rekonštrukciu trate.

„Vzhľadom na vzniknuté skutočnosti sme museli pozastaviť práce na rekonštrukcii koľajiska na konečnej stanici Alpinka. Verejnosť žiadame o akúkoľvek informáciu vedúcu k objasneniu krádeže a usvedčeniu páchateľa. Pomohli by nám aj náhodné fotografické alebo video zábery zachytávajúce podvaly a situáciu na stanici Alpinka od 15. do 19. júla, prípadne informácia o niekom, komu zrazu v tomto období pribudli na záhradu či stavbu nové železničné podvaly,“ vyzýva riaditeľ Košickej detskej historickej železnice Ľubomír Lehotský.

Dobrovoľníci z detskej železnice sa starajú o úzkorozchodnú trať a vyše storočné historické a pamiatkovo chránené železničné vozidlá, ktoré sú vo väčšej miere deponované v exteriéri. „Doposiaľ sa nám i napriek týmto bojovým podmienkam podarilo ochrániť zverený majetok voči vandalom, sprejerom a iným živlom. Časť areálu je už pod dohľadom bezpečnostných kamier. Postupne chceme takýmto spôsobom ochrániť celý areál a majetok. Zdá sa, že tentoraz sme doplatili na obyčajnú ľudskú chamtivosť, ktorú nezastavila ani skutočnosť, že o unikátnu atrakciu sa stará mnoho dobrovoľníkov a nadšencov, ktorým jedinou odmenou je to, že sa môžu podieľať na záchrane tejto unikátnej historickej pamiatky v Košiciach, “ dodal Lehotský.

Hoci majetková ujma vo výške nad 1 500 eur nie je enormná, oveľa väčšia je škoda morálna. „Ako máme vysvetliť deťom takéto konanie chamtivcov? Na jednej strane sú tu ľudia, ktorí sa snažia veci zachraňovať a na druhej tí, ktorí si bez okolkov prisvoja to, čo im nepatrí. „Je to drzosť a nehoráznosť takto okradnúť niekoho, kto sa stará o verejnoprospešné veci,“ dodáva jedna z dobrovoľníčok Iveta. „Je to nehorázne okradnúť podvaly a štrk na takejto unikátnej železnici. Nevieme si predstaviť, na čo to komu bude,“ zhodli sa mladí železničiari Alex, Lukáš, Juraj a Matej.

Ukradli nám podvaly a štrk

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Naši partneri