Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Mikulášsky expres Košice-Kysak-Prešov-Sabinov a späťVYPREDANÉ!!!


Východniari už onedlho zažijú zasa niečo nezvyčajné a mimoriadne. Sv. Mikuláš opäť vyrazí na svoju púť mimoriadnymi historickými vlakmi nielen v Košiciach ale aj po východe Slovenska. Už v sobotu 30. novembra vypraví Mikulášsky expres na trase Košice – Kysak – Prešov – Sabinov a späť. V nedeľu 1. decembra poteší všetky poslušné deti, ktoré zavítajú na Košickú detskú historickú železnicu v Čermeli. Novinkou bude vlak ťahaný najstaršou prevádzkovanou parnou lokomotívou v strednej Európe z roku 1884 - Katkou.

            Víkend z 30. novembra na 1. decembra bude na tratiach východného Slovenska v znamení Mikulášskych vlakov. Nadšenci a dobrovoľníci z Detskej železnice Košice a Klubu historických koľajových vozidiel pripravili aj v tomto roku deťom a ich rodičom nevšedné vlakové zážitky. Súpravy historických vozňov ožijú detským džavotom a veľkým očakávaním zo stretnutia s Mikulášom, anjelmi a čertom. Už v sobotu 30. novembra je po deviatej hodine pripravená mimoriadna jazda staručkých motorákov z Košíc do Prešova a Sabinova.

            „Vlak bude zostavený z historických motorákov, známych pod názvom Hurvínek. Cestujúci ich môžu poznať podľa drevených lavíc, či klasického vykurovania pieckou. Počas jazdy sa deti osobne stretnú s Mikulášom, čertom či anjelikmi. Budú sa môcť odfotiť, porozprávať, odovzdať pekný obrázok, ktorý namaľovali či zaspievať pesničku. A ak boli poslušné, dostanú aj pravý mikulášsky balíček,“ približuje program mimoriadneho vlaku organizátor Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Po prvýkrát pôjde parný mikulášsky vlak

            O deň neskôr, v nedeľu 1.12. sa udeje na Košickej detskej historickej železnici v Čermeli niečo mimoriadne. Prvýkrát v jej histórii vyrazia na trať v tomto zimnom období parné vlaky, ktoré potiahne najstaršia prevádzkovaná parná lokomotíva v strednej Európe – 135-ročná Katka. Pripravené sú jazdy o 9:00 a  11:00 hodine.

            „Každý rok sa snažíme posúvať hranice a možnosti železničky ďalej, aby sme našim cestujúcim pripravili nevšedné zážitky. Preto sme sa rozhodli, že na začiatku zimy vypravíme vlaky ťahané parnou lokomotívou. Po iné roky býva Katka v tomto období už dávno zazimovaná, ako napríklad jej kolega Krutwig. O zimnom prevádzkovaní parných lokomotív sme ani nikdy neuvažovali, pretože ich údržba je v mrazoch veľmi náročná a v podmienkach, aké v Čermeli máme, prakticky aj nerealizovateľná. Chýba nám zateplené a vykurované depo, a tak hrozí, že voda môže v jemných kanálikoch či zariadeniach zamrznúť a poškodiť rušeň. Za pomoci dobrovoľníkov a nonstop služby pri Katke, to však verím zvládneme,“ dodáva Ľ. Lehotský.

            Po prvýkrát v histórii detskej železnice tak bude vagóniky aj na Mikuláša ťahať naša najstaršia parná lokomotíva z roku 1884. „Chceli by sme si to otestovať, teploty nám zatiaľ nahrávajú, vyzerá že  veľké mrazy do 1. decembra neprídu. Sneh tak pravdepodobne nebude, ale oblaky pary sa budú vznášať nad celým čermeľským údolím,“ pozýva Ľ. Lehotský a dodáva, že Katka v tomto roku mohla premávať aj vďaka grantu Ministerstva kultúry SR, z ktorého mohli v lete realizovať na Katke rozsiahlejšie opravy.

            V rámci nedeľnej jazdy je pripravený pre všetkých cestujúcich aj program v podobe minidiskotéky, hier a samozrejme stretnutie so sv. Mikulášom, anjelmi a čertom. Deti sa zahrajú i zahrejú železničiarskym čajom a dobrou náladou.

            UPOZORNENIE!

Keďže kapacita mikulášskych vlakov je obmedzená, organizátori vyzývajú záujemcov na včasnú rezerváciu miest a zakúpenie lístkov do pondelka 25.11.2019. Lístky sú ešte dostupné na stanici v Čermeli (pondelok – piatok, 9:00 – 11:00, 13:00 – 15:00), v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach a elektronicky na tejto stránke.                       

Teší sa na vás sv. Mikuláš, anjeli, čert a dobrovoľníci z Klubu historických koľajových vozidiel a Detskej železnice Košice!

CESTOVNÉ z Košíc/ z Kysaku

Dieťa do 3 rokov (bez balíčka)   0 € (bez nároku na miesto)

Dieťa do 3 rokov + balíček         6 €

Dôchodca, ZŤP                          8 €

Dospelý                                      10 €

Dieťa od 3 rokov + balíček         12 €

CESTOVNÉ z Prešova/ zo Sabinova

Dieťa do 3 rokov (bez balíčka)   0 €  (bez nároku na miesto)

Dieťa do 3 rokov + balíček         6 €

Dôchodca, ZŤP                          5 €

Dospelý                                      6 €

Dieťa od 3 rokov + balíček        10 €

PODROBNÝ CESTOVNÝ PORIADOK

Vlak odchádza z hlavnej železničnej stanice Košice / Kysak / Prešov / Sabinov                                                                                   

Stanica

Príchod

Pobyt

Odchod

poznámka

Košice

-

9:50

Kysak

10:05

5

10:10

Prešov

10:28

22

10:50

Sabinov

11:10

-

                                                                                           

Stanica

Príchod

Pobyt

Odchod

poznámka

Sabinov

-

11:30

Prešov

11:50

-

                                                                                           

Stanica

Príchod

Pobyt

Odchod

poznámka

Prešov

-

12:05

Sabinov

12:25

-

                                                                                           

Stanica

Príchod

Pobyt

Odchod

poznámka

Sabinov

12:45

Prešov

13:05

5

13:10

Kysak

13:30

1

13:31

Košice

13:46

-

TEŠÍME SA NA VÁS!

Mikulášsky expres Košice-Kysak-Prešov-Sabinov a späť

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Naši partneri