Terra Incognita

Sme partnerom programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Správy

Detská železnica má bankovku

Košice majú úplne nový exkluzívny MemoEuro suvenír v tvare bankovky s atraktívnou nominálnou nulovou hodnotou. Jeho cena je však oveľa vyššia pre zberateľov bankoviek, ako aj pre zberateľov suvenírov. Radosť urobí aj návštevníkom mesta ale predovšetkým všetkým cestujúcim jubilujúcejej Košickej detskej historickej železnice v Čermeli.

Nový suvenír je zberateľskou atrakciou, šíriacou sa európskym priestorom, dokonca aj v krajinách, kde euro menu ešte nemajú zavedenú. Dobrovoľníci z Čermeľa siahli po bankovke v roku, kedy oslavujú dve jubileá.

„Predovšetkým je to 65 rokov od dokončenia pôvodnej pionierskej železnice a zároveň 10 rokov od prevzatia jej prevádzky, teda od momentu, kedy sa v spolupráci s mestom Košice, začala jej záchrana a obnova,“ hovorí Ľubomír Lehotský, riaditeľ Košickej detskej historickej železnice.

Rôzne jubileá si zaslúžia určitú dávku pozornosti a pripomienok. Detská železnička po sérii mincí, vyrazených už pred viac ako desaťročím, siahla tentoraz po čoraz populárnejšej zberateľskej bankovke s nulovou nominálnou hodnotou.

„Pôvodne sme ju chceli predstaviť až na Deň železničky koncom októbra, ale keďže môžu byť v tom čase podujatia do istej miery obmedzené, s predajom začneme už v pondelok skoro ráno,“ dodáva Lehotský.

Motívom suveníru, vydaného v obmedzenom náklade 5 000 ks, je najstaršia a zároveň najmladšia tvár detskej železnice. Na lícnej strane zobrazuje, stojacu pred staničnou budovou, parnú lokomotívu Katku, ktorá je najstaršou funkčnou úzkorozchodnou lokomotívou v strednej Európe. Vyrobili ju ešte v roku 1884 v nemeckom Erfurte. Na rubovej strane je vyobrazený jeden z najmladších parných rušňov na Slovensku z roku 1957 – Krutwig. Grafika od Vlada Onda ho zachytáva v situácii, kedy odchádza na trať z pred objektu Stavadla - najnovšej budovy na detskej železnici.

Bankovku si budú môcť nedočkavci kúpiť už najbližší pondelok 16. 8. 2021 v pokladni stanice detskej železnice v Čermeli od 6. hodiny ráno. Neskôr k predaju pribudnú aj rôzne atraktívne balíčky v podobe pohľadníc, grafík a obálky s grafikou a pečiatkou. Suvenír sme vydali v spolupráci s košickým občianskym združením Národné poklady (NP). Dostupný bude okrem pokladne  detskej železnice aj na www.detskazeleznicashop.sk a od 21.8.2021 aj na www.fanshop.sk  V krátkej dobe sa v súvislosti s návštevou Svätého otca na Slovensku objaví zrejme aj ďalší podobný suvenír a tak budú mať Košičania a ich návštevníci čo zbierať.

„Cieľom združenia Národné poklady je vzbudiť záujem o naše poklady a podporiť kultúrnu pamäť národa. MemoEuro suvenír s motívom detskej železnice je naším prvým počinom,“ upresnil predseda združenia NP Juraj Liška.

Technická špecifikácia

Rozmery: 140 x 77 mm. Materiál: 100 % bavlnený papier, ktorý sa používa aj pri výrobe skutočných bankoviek. Ochranné prvky: UV vlákna + aktívny atrament, negatívny a pozitívny mikrotext, razba metalickou fóliou, ochranný prúžok, sútlačová značka, mikrorazba, ochranný prúžok, zabezpečenie proti zneužitiu pri použití v čítačkách bankoviek alebo v automatoch. Tlač v limitovanom náklade (5 000 ks). Každý kus bankovky má iné výrobné číslo, vďaka čomu sa stáva unikátom. Produkt je chránený ochrannou známkou. Vytlačený v oficiálnej tlačiarni európskej meny v Holandsku.

Detská železnica má bankovku

Rok 2025

Rok 2024

Rok 2023

Naši partneri